A Gönczyben három évtizedes hagyománya van a pénzügyi és gazdálkodási ismeretekkel való ismerkedésnek. A holisztikus szemlélet részeként az iskola valamennyi évfolyamán és területén megjelenik a pénzügyi tudatosság, a felelős, környezettudatos magatartás. A hetedik évfolyamon pedig egy tanéven át vannak küldetéseik a tanulóknak a pénz világában.
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara támogató hátterével betekinthettünk működő vállalkozások munkájába. Így voltunk a Krones cég vendégei, és szereztünk tapasztalatot a Hajdú-Bihar megyei Mentőállomás tevékenységéről is.
A Magyar Közgazdasági Társaság képviseletében a Nyíregyházi Egyetem docense tartott foglalkozást pénzügyi tervezés, megtakarítások témában.
Online workshopon vettünk részt, ahol egy kiemelkedően sikeres budapesti vállalkozó mutatta be egy kisvállalkozás indításának körülményeit.
A családok gazdálkodását segítő pénzügyi és gazdasági ismeretek tanulása mellett harmadik éve a vállalkozási ismeretek felé is elkalandozhatnak a vállalkozó kedvű hetedikesek. Kihívásokat jelentő, élményalapú pénzügyi ismeretszerzési lehetőséget kapnak a diákvállalkozások keretében.
Biztonságos iskolai környezetben, vállalkozási tevékenységet modellezve ismerkednek a gazdálkodás, az üzletvitel alapjaival. Fejlődhetnek azon képességeik, amelyek minden vállalkozó, vagy önálló tevékenységet végző munkavállaló számára fontosak.
2-6 fős vállalkozó csoportokat alakítottak. Hogy mivel kezdték? Saját magukkal, a személyiségükkel: az erősségeik, a gyengeségeik feltérképezésével. Sok teszt és feladat megoldásával, beszélgetéssel rájönni, milyen szerepük lehet egy sikeres vállalkozói közösségben: ki lesz az irányító, a fő kitaláló, a lelkesítő, a szorgalmasan dolgozó?
Nagy feladat volt kitalálni, hogy mit fognak gyártani. Aztán jöttek a következő kérdések: Kinek? Mennyiért? Hogyan?
Készítettek üzleti tervet költségvetéssel. Az aula faliújságján és élő szóban is reklámozták magukat.
Aztán sok szervezéssel otthon folytatták az önálló alkotó, termelő munkát.
Az igazi nagy megmérettetés június 13-án, a Diákönkormányzati napon volt, ahol bemutatkozhattak a diákvállalkozók, új gazdasági szerepükben találkozhattak a diáktársakkal, mint vevőkkel.
Nagy izgalommal, de nagyon pezsgő-zsizsegő, jó hangulatban telt a délelőtt. Sok munka van a termékek elkészítésében, de legalább annyi a közösségépítésben, az összedolgozás, együttműködés képességének a fejlesztésében. Úgy láttuk, mindkettő eredményes volt. Külön köszönet a szülők támogató együttműködéséért.
Szeptemberben majd kielemezzük, értékeljük a munkát, összegezzük a tapasztalatainkat, és bízunk benne, hogy lelkesítő, jó példával tudunk kedvet csinálni a többi diák számára a folytatáshoz!
A diákvállalkozások és Burger Angéla Erzsébet mentortanáruk
Hot-Dog Kft., Tibi Atya Kft, VECSEZSOKA palacsintája, Free Candy, Bekrepál Kft., EPTH Team, DOKA Tortilla, Pabló Pizza Zrt, JST Team, Gigachad Kft.